ABOUT LTA

Board of Governors

President:
Frank Shutts

Artistic Support:
Beverley Benda

Box Office:
Ira Forstater

Building:
Kenneth Brown

Development:
Chris Tomasino

Education:
Heather Sanderson

Front of House:
Monty Montgomery

Membership:
Stacey Becker

Production:
Hilary Adams

Public Relations:
Fred Lash

Seasonal Planning:
Eleanore Tapscott

Technical Support:
Ken Crowley

Treasurer:
David B. Hale

Board Secretary:
Lynn O’ Connell

Executive Secretary:
Jamie Blake

President Pro Tem:
Ira Forstater

Business Office Manager:
Crissy Wilke
Crissy@thelittletheatre.com
703-683-5778 x 2

Box Office Manager:
Jeffery Westlake
boxoffice@thelittletheatre.com
703-683-5778 x 1

Click the link below for descriptions of the Board of Governor positions.

Click HERE for Board of Governor Duties

Candidate Qualifications

Criteria for LTA President includes five years membership in LTA, the last two of which must be consecutive and immediately prior to nominations; demonstrated ability in or knowledge of the overall theatre operation; previous service on the Board of Governors; and chairman of one or more standing committees.

Qualifications for LTA Governor slates include Active member of LTA at least two years prior to nomination; served as a producer, director, department chairman, Governor, or a member of a standing committee; demonstrated expertise and motivation related to the work requirements of the department to be managed; and demonstrated interest in LTA and a proven sense of responsibility.

Terms of Office

The President serves for one term and may be re-nominated for as many as three successive terms and serve as President for four years consecutively.

Governors serve for a. two-year term and may be re‑nominated for two additional terms as the Governor of the same department.  Then, a year must elapse before an individual is again eligible for the same office.  There is no restriction on running for a different office if not eligible for the same office.

Time Commitment Expected of Board of Governors

The LTA Board of Governors represents the top leadership for the theatre and therefore requires a monthly time commitment overseeing and managing their respective departments and to be available to address urgent and time sensitive matters if/as they arise. The LTA Board of Governors holds a monthly meeting either in-person or by Zoom in addition to conducting business via email. Also, if warranted, the LTA President may call additional Board meetings on unexpected and time sensitive issues requiring a joint Board conversation and/or decision on urgent matters.

Department and Committee Chairs

Set Decoration/Storage:
Charles Dragonette, Judy Kee and Kirstin Apker

Lights Dept:
Jeffrey Scott Auerbach & Kimberly Pitcher-Cargo

Wigs & Make-up Dept:
Robin Maline & Kadira Coley

Nominating Committee:
Luana Bossolo, Chair
Ashley Amidon
Nick Friedlander
Jeff Haslow
Bobbie Herbst

One-Act Play Reading Committee:
Nick Friedlander & Brittany Huffman

Play Selection Committee:
Jessie Roberts

Director Selection Committee:
Franklin Coleman

Properties Dept:
Bobbie Herbst & Helen Bard-Sobola

Rigging Dept:
Russell Wyland

Set Painting Dept:
Stacey Becker

Sound Dept:
David Correia & Alan Wray

Wood Shop Dept:
Jim Hutzler & Dan Remmers

Awards Committee:
Kira Simon

Musical Instrument Dept:
Beverley Benda

Budget Committee:
David Hale

Archivist:
Charles Dragonette

Special Effects:
Art Snow

Marketing:
Brittany Huffman

AV Dept:
Jay Bartol

Building Committee:
Ken Brown

Decorating Committee:
Stacey Becker

ADA Committee:
VACANT

Wardrobe Dept:
Jean Schlichting & Kit Sibley

Playbill Coordinator:
Bobbie Herbst

Audition Coordinator:
Carol Strachan

Preview Coordinator:
VACANT

Floodlight Coordinator:
Griffin Voltmann

Volunteer Coordinator:
Monty Montgomery

Inventory Control Coordinator:
Monty Montgomery

Special Events Management Chair:
Hilary Adams

NextGen Committee:
Hilary Adams

DEI (Diversity, Equality & Inclusion) Committee:
Chantal LaVonne

Stage Manager Dept:
Nick Friedlander

Computer Committee:
David Hale

Community Relations Committee:
Brittany Huffman

Safety Committee:
Stacey Becker

LTA PHOTO TOUR

LTA Lobby

« of 11 »

HISTORY

Founded in 1934, The Little Theatre of Alexandria began as a small play-reading group. Full productions ensued, and in 1939 the group bought a rickety former blacksmith’s shop located in Ramsey Alley, between Lee and Fairfax Streets, for rehearsal space and construction of sets and costumes. Since 1934, the theatre has mounted over 450 productions and established a robust schedule of theater classes for all ages.

Early productions were held upstairs at Gadsby’s Tavern and recreated life in the 18th century, right down to the visit of President and Mrs. Washington journeying from their Mount Vernon home. Over the years, audience members included a veritable “Who’s Who” of Washington. President Harry S. Truman attended on more than one occasion, and notes say that Lynda Bird Johnson even participated as a serving wench! In June 2001, President George W. Bush made LTA his first Washington-area theatrical outing when he came to see his sister-in-law perform in Neil Simon’s Proposals.

During the early 1940s, with war in both Europe and Asia, LTA decided to suspend operations. In a time of war rationing, theater seemed like a luxury that was best set aside until peace returned. In late 1945, the theatre resumed normal operations. During the 1950s, an empty lot at the corner of Wolfe and St. Asaph Streets became the permanent home of LTA. At first, the City of Alexandria generously agreed to rent the space to LTA for $1 per year. The theatre building was finally completed, and the first production – the comedy Send Me No Flowers – opened on November 18, 1961. A west wing was added five years later to accommodate dressing rooms, a sewing room, a rehearsal hall, and a carpenter shop. A later addition included more shop space and the Council Green Room. In the 1970s, LTA formally purchased the land from the City of Alexandria. Today, LTA is the oldest award-winning theater in the Washington metro area and one of the few community theaters in the country with its own building and an ambitious seven-show season.

In the 1980s, LTA began to offer classes in performing arts in addition to it’s already full schedule of shows. Today, LTA now offers the community a comprehensive schedule of classes for all ages in addition to an award winning summer camp program for kids.

LTA PAST PRESIDENTS

1933 – 34 Mary Lindsey
1934 – 35 Robert Whitton
1935 – 36 Joseph Orendorff
1936 – 37 Brown Rolston
1937 – 38 Harry Caton
1938 – 39 Joseph Orendorff
1939 – 40 Buel W. Patch
1940 – 41 William Todd
1941 – 42 Alice Whitton

During the years of World War II, the Theatre was inactive. Mr. Robert G. Whitton rented the workshop, made payments and collected dues regularly from some 100 members. In 1945, Whitton called a meeting for reorganizing.

1945 – 46 Robert G. Whitton
1946 – 47 Alston Ryan
1947 – 48 Edgar Watkins/Barbara Walton
1948 – 49 Mrs. Harry Helfrish
1949 – 50 Mrs. Harry Helfrish
1950 – 51 Joseph Sherman
1951 – 52 Joseph Sherman
1952 – 53 Joseph Sherman
1953 – 54 Edward Watkins
1954 – 55 Merrill Beede
1955 – 56 Merrill Beede
1956 – 57 Merrill Beede
1957 – 58 Charles Dillon
1958 – 59 Adalbert Weisbrod
1959 – 60 J. L. Kelley
1960 – 61 Laird Warwick
1961 – 62 Laird Warwick
1962 – 63 Kay Beede
1963 – 64 Kay Beede
1964 – 65 Kay Burn
1965 – 66 Otilla Bassford
1966 – 67 Otilla Bassford
1967 – 68 Otilla Bassford
1968 – 69 Clarissa Brainard
1969 – 70 Clarissa Brainard
1970 – 71 Robert Krumm
1971 – 72 James Lazarus
1972 – 73 Emile Burn
1973 – 74 Emile Burn
1974 – 75 Nat Jasper
1975 – 76 Kay Burn
1976 – 77 Kay Burn
1977 – 78 Richard Ochs
1978 – 79 Richard Ochs
1979 – 80 Anne Lash
1980 – 81 Anne Lash
1981 – 82 Mark Depolo
1982 – 83 Mark Depolo
1983 – 84 Rance Willis
1984 – 85 Rance Willis
1985 – 86 Greg Bradford
1986 – 87 Greg Bradford
1987 – 88 Anne Lash
1988 – 89 Anne Lash
1989 – 90 Mark Depolo
1990 – 91 Marian Holmes
1991 – 92 Marian Holmes
1992 – 93 Anne Lash
1993 – 94 Anne Lash
1994 – 95 Myke Taister
1995 – 96 Al Edick
1996 – 97 Al Edick
1997 – 98 Myke Taister
1998 – 99 Al Edick
1999 – 2000 Al Edick
2000 – 01 Frank Shutts
2001 – 02 Frank Shutts
2002 – 03 Frank Shutts
2003 – 04 Frank Shutts
2004 – 05 Russell Wyland
2005 – 06 Russell Wyland
2006 – 07 Russell Wyland
2007 – 08 Carolyn Winters
2008 – 09 Carolyn Winters
2009 – 10 Margaret Evans Joyce
2010 – 11 Margaret Evans Joyce
2011 – 12 Margaret Evans Joyce
2012 – 13 Margaret Evans Joyce
2013 – 14 Eddie Page
2014 – 15 Eddie Page
2015 – 16 Lloyd Bittinger
2016 – 17 Lloyd Bittinger
2017-2020 Russell Wyland

1935
Sigrid
Overtones
The Travelers
Holiday (first three-act play produced)
Photo: Bagatelle, 1936

1936
Our Own Musical Group
They Refuse to be Resurrected
The Duchess Says Her Prayers
The Long Christmas Dinner
Sham
The Dreamy Kid
Another Languag

1937
Trifles
Bagatelle
Reunion or Bearding the Lion
Two Crooks and a Lady
Sad about Europe
Judge Lynch
Minnie Field
The Undercurrent
A Sunny Morning

1938
Art and Mrs. Bottle
The Bathroom Door and Nosey Sage
Half a Dozen Queens
What about Mom?
Going to Gallipolis
Dangerous Corner
Photo: Art and Mrs. Bottle, 1937

1939
Spreading the News
All on a Summer’s Day
The Rehearsal
The Valiant
The Late Christopher Bean
The Distaff Side

1940
Night Must Fall
The House of Juke
Poor Madeline
‘Op-O-Me-Thumb
Hay Fever
Our Town
Sicilian Times
The First and the Last
The Warrior’s Husband

1941
R.U.R.
The Royal Family
Tovarich
They’re None of Them Perfect
Radio Play
A Christmas Masque

1942
Cold Cream
Through The Night
Sugar and Spice
Waste
The Bear
Flag Stop
Will O’ the Wisp
The Fletch of Bacon
The Torch Bearers

1943
Ladies in Retirement
June Mad

1944-45
No shows – World War II

1946
Blithe Spirit

1947
The Great Big Doorstep
Angel Street
The Lying Valet
You Can’t Take It With You

1948
Outward Bound
A Medley of Lovers
Squaring the Circle

1949
Tenacity
Ramshackle Inn
The Clandestine Marriage
The Male Animal

1950
You Touched Me
The Tangled Web
George Washington Slept Here
The Jealous Wife
The Madwoman of Chaillot

1951
Strange Bedfellows
Heaven Can Wait
Beaux Stratagem
The Little Foxes
Laura

1952
Strange Bedfellows
Heaven Can Wait
Beaux Stratagem
The Little Foxes
Laura

1953
Ring Around the Moon
The Torch Bearers
The Beggars Opera
The Cradle Song
Death Takes a Holiday

1954
See How They Run
Love For Love
Jane
Pygmalion
An Inspector Calls

1955
The Contrast
Major Barbara
Volpone
The Women

1956
The Rivals
Oh Men! Oh Women!
Pyament Deferred
Sabrina Fair

1957
Love in the Woods
The Tender Trap
The Taming of the Shrew
The Two Mrs. Carrolls

1958
The Recruiting Officer
Bus Stop
Thieves Carnival
Room Service

1959
She Stoops to Conquer
The Heiress
Papa Is All
Old Acquaintance

1960
School for Scandal
The Glass Menagerie
Sleeping Prince
The Boyfriend

1960 – 61
Merry Wives of Windsor
The Girls in 509
A Murder Has Been Arranged
The Happiest Millionaire

1962 – 63
Salad Days
Tartuffe
The White Weave
A Touch of Marble
Express for Santiago
White Butterfly

1963 – 64
The Unexpected Guest
The Shy Girl
Beaux Strategem
Alice in Wonderland
Separate Tables
Light Up the Sky
Amphitryon 38

1964 – 65
Shot in the Dark
Lover’s Club
Once Upon a Mattress
The Stranger
Most Happy Fella
The Waltz of the Toreadors
Present Laughter
Five Finger Exercise

1965 – 66
Royal Gambit
Teahouse of the August Moon
The Beggars Opera
The Dark at the Top of the Stairs
Pools Paradise
The Country Girl
Stop the World, I Want to Get Off
The Bat
Anything Goes

1966 – 67
Otello
The Country Wife
The Innocents
Call Me Madam
Mary Stuar
Under the Yum Yum Tree
A Street Car Named Desire

1967 – 68
Romulus
Love For Love
Oliver
The Days Between
The House of Bernarda Alba
3 Filosofers in a Firetower

1968 – 69
The Fantasticks
Volpone
The Mikado
The Hollow
Magic Weave
See How They Run
Hay Fever

1969 – 70
The Boy Friend
School for Scandal
Mame
The Bad Seed
Any Wednesday
Toys in the Attic
The Innocents
Kind Lady
Roar of the Greasepaint, Smell of…

1970 – 71
The Beggars Opera
Everything In The Garden
Down In the Valley
Trouble in Tahiti
Two for the Seesaw
Slow Dance on the Killing Ground
Kiss Me, Kate
You Can’t Take It With You

1971-72
The Beggars Opera
All the Way Home
I Do, I Do
The Curious Savage
Detective Story
A Magnificent Thing to Be
Lock Up Your Daughters

1972-73
The Best Man
Your Own Thing
Visit to a Small Planet
Abie’s Irish Rose
The Mousetrap
A Funny Thing Happened on the Way -to the Forum

1973 – 74
Other Men’s Wives
Sunday in New York
Night of the Iguana
Mary Mary
Invitation to a March
The Importance of Being Earnest
Mornings at Seven

1975 – 76
Summer and Smoke
Cactus Flower
70 Girls 70
The Lion in Winter
1776
The Cat and the Canary
The Harp Tim
Room Service

1976 – 77
1776
Charley’s Aunt
Finishing Touches
Catch Me If You Can
Oh, Coward!
Watch on the Rhine
Lloyd George Knew My Father

1977 – 78
As You Like It
Gigi
Who Killed Santa Claus?
Dark of the Moon
The Little Foxes
The Patrick Pearse Motelm
Photo: As You Like It, 1977
Dark of the Moon, 1978

1978 – 79
The Quibbletown Recruits
Relatively Speaking
HMS Pinafore
A Delicate Balance
The Real Inspector Hound
The Prime of Miss Jean Brodie
The Gazebo

1979 – 80
Company
Blithe Spirit
Something’s Afoot
The Royal Family
Uncle Harry
I Never Sang for My Father
Auntie Mame

1980 – 81
Carousel
The Girls in 509
The Effect of Gamma Rays on-Man-in-the-Moon-Marigolds
Little Me
Under the Yum Yum Tree
The Lark
Butterflies are Free

1981 – 82
The Mikado
Angel Street
The Runner Stumbles
Berlin to Broadway with Kurt Weil
Silver Whistle
The Barretts of Wimpole Street

1982 – 83
Godspell
I Ought To Be In Pictures
The Unexpected Guest
Chapter Two
Glass Menagerie
Dames at Sea
Never too Late

1983 – 84
Fanny
Witness for the Prosecution
Close Ties
Romantic Comedy
On a Clear Day You Can See Forever
Anastasia
Light Up the Sky

1984 – 85
Applause
Send Me No Flowers
The Heiress
A Streetcar Named Desire
Dangerous Corner
Harvey
Salad Days

1985 – 86
1776
Barefoot in the Park
Dracula
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Dial M for Murder
A Flea in Her Ear

1986 – 87
Brigadoon
The Play’s the Thing
Nightwatch
Tribute
Cole
A Man for All Seasons
The Foreigner

1987 – 88
Oklahoma
Look Homeward, Angel
The Hounds of the Baskervilles
Man of LaMancha
A View From the Bridge
Waltz of the Toreadors

1988 – 89
Kismet
Corpse!
Chicago
Veronica’s Room
HMS Pinafore
Nuts
Social Security

1989 – 90
West Side Story
The Musical Comedy Murders of1940
The Madwoman of Chaillot
Crimes of the Heart
The Fantasticks
The Shadow Box
Bell, Book, and Candle

1990 – 91
A Chorus Line
Steel Magnolias
Whose Life is it Anyway?
Wait Until Dark
The 1940’s Radio Hour
Inherit the Wind
Brighton Beach Memoirs

1991 – 92
Sweet Charity
Born Yesterday
The Lion in Winter
Vanities
Do Black Patent Leather Shoes Really Reflect Up?
Tea and Sympathy
Rumors

1992 – 93
Big River
Mister Roberts
The Man Who Came to Dinner
What I Did Last Summer
Baby
Beyond Reasonable Doubt
Driving Miss Daisey`

1993 – 94
Bells Are Ringing
The Cemetery Club
Shadowlands
Key for Two
Little Shop of Horrors
The Innocents
Strange Bedfellows

1994 – 95
Anything Goes
Sherlock’s Last Case
Tintypes
Lips Together, Teeth Apart
The Importance of Being Earnest
All My Sons
Mack and Mabel
Photo: Anything Goes, 1994

1995 – 96
The Miracle Worker
You Can’t Take It With You
84, Chairing Cross Road
No Sex Please, We’re British
Forever Plaid
Cat On a Hot Tin Roof
Murder Among Friends

1996 – 97
The Sorcerer
Postmortem
The Sisters Rosensweig
Don’t Dress for Dinner
Side by Side by Sondheim
Amadeus
The Male Animal

1997 – 98
Crazy for You
Noises Off
The Little Foxes
The Odd Couple (male)
Nunsense
The Mousetrap
Life With Father

1998 – 99
Fiddler on the Roof
Private Lives
I’m Not Rappaport
The Murder Room
Stardust
Loot
The Secret Affairs of Mildred Wild

1999 – 2000
1776
Room Service
The Hot L Baltimore
Something’s Afoot
Lettice and Lovage
Conquer
Moon Over Buffalo

2000-01
Hair
The Second Lady
Misery
The Taming of the Shrew
The Last Night of Ballyhoo
The Mikado
Proposals

2001 – 02
Return to the Forbidden Planet
Deathtrap
On Golden Pond
Master Class
Comedy of Errors
The Cocoanuts
Sylvia

2002 – 03
Victor/Victoria
I Hate Hamlet
The Heiress
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
Art
The World Goes ‘Round
Arsenic and Old Lace
Photo: Victor/Victoria, 2002

2003 – 04
Music Man
Teahouse of the August Moon
Twigs
Shenandoah
The Ritz
Sleuth
Lend Me a Tenor
Photo: The Christmas Carol, 2004

2004 – 05
Cabaret
George Washington Slept Here
Over the River and Through the Woods
Das Barbecu
Pack of Lies
Biloxi Blues
Run for Your Wife

2005 – 2006
The Who’s Tommy
Broadway Bound
The Gin Game
Picasso at the Lapin Agile
The Mystery of Edwin Drood
Love, Sex, and the IRS
Blithe Spirit

2006 – 07
Into the Woods
Auntie Mame
The Desperate Hours
Footloose
Visit to a Small Planet
Scotland Road
The Philadelphia Story

2007 – 08
The Will Rogers Follies
The Sunshine Boys
Intimate Apparel
Saturday, Sunday, Monday
The Secret Garden
Enchanted April
The Underpants

2008-09
1776
Picnic
Scrooge! The Musical
Greater Tuna
Leading Ladies
Gross Indecency: The Three Trials of Oscar Wilde
It Runs in the Family

2009-10
Gypsy
The Foreigner
Art of Murder
Plaid Tidings
Dog Sees God
Scapino!
Chicago
Lady Windemere’s Fan
Play It Again, Sam

2010-11
Company
Nude with Violin
The Visit
A Christmas Carol
Oliver!
Widdershins
Title of Show
Move Over Mrs. Markham
Mrs. Bob Cratchit’s Wild Christmas Binge

2011-12
Hairspray
Rabbit Hole
Noises Off
A Christmas Carol
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Heaven Can Wait
Witness for the Prosecution
All the King’s Women
The Woman in Black

2012-13
Sweeney Todd
Funny Money
Cantorial
A Christmas Carol
The Full Monty
Dial M for Murder
33 Variations
Twentieth Century

2013-14
Avenue Q
Caught in the Net
The 39 Steps
A Christmas Carol
Ragtime
Proof
Boeing Boeing
Plaza Suite

2014-15
Spamalot
A Streetcar Named Desire
The Rocky Horror Show
A Christmas Carol
The Game’s Afoot
God of Carnage
The Odd Couple: Female Version
Dirty Blonde

2015-16
In the Heights
Laughing Stock
The Tale of the Allergist’s Wife
A Christmas Carol
Grey Gardens
The Complete Works of William Shakespeare
To Kill a Mockingbird
The History Boys

2016-17
West Side Story
Steel Magnolias
A Party to Murder
A Christmas Carol
Anything Goes
Key for Two
The Fabulous Lipitones
Red White & Tuna

2017-18
Legally Blonde
Driving Miss Daisy
Vanya and Sonia and Masha and Spike
A Christmas Carol
Anne of Green Gables
The Audience
Harvey
The Nance

2018-19
Jesus Christ Superstar
August: Osage County
Dracula
A Christmas Carol
The Fantasticks
You Can’t Take It With You
The Savannah Disputation
Ken Ludwig’s A Fox on the Fairway

2019-20
The Producers
A Few Good Men
The Haunting of Hill House
A Christmas Carol
A Gentleman’s Guide to Love and Murder
Moonlight and Magnolias

2020-21
Love Letters
Mixed Doubles
Will Rogers’ USA
A Christmas Carol
The Belle of Amherst
Ripcord

2021-22
Rumors
August Wilson’s Fences
Wait Until Dark
A Christmas Carol
Bright Star
Blue Stockings
Prelude to a Kiss

2022-23
Something Rotten!
Design for Murder
Tiny Tim’s Christmas Carol
Sister Act
Lettice and Lovage
Mary Stuart
The Nacirema Society Requests the Honor of your Presence at a Celebration of Their First One Hundred Years

WATCH AWARDS

The Washington Area Theatre Community Honors (WATCH) is an organization founded for the adjudication and presentation of annual awards recognizing artistic and technical excellence in community theater throughout the metropolitan Washington D.C. area.

The WATCH nominations for 2019 were announced on Sunday, January 19th and LTA received 23 nominations.  The list of our nominations is below.  In 2019 there were 28 community theater companies participating with 101 productions (40 musicals and 61 plays).  The full list of winners from all theaters can be found on the WATCH website at www.washingtontheater.org.

And the winners are …

Outstanding Properties in a Musical

Kristin Apker for The Producers

Outstanding Sound Design in a Musical

Alan Wray for The Producers

Outstanding Makeup Design in a Musical

Larissa Norris for The Producers

Outstanding Hair Design in a Play

Susan Boyd for You Can’t Take It With You

Outstanding Featured Actor in a Musical 

Brian Lyons-Burke as “Roger DeBris” in The Producers

Outstanding Musical

The Producers

Produced by David Correia and Mary Beth Smith-Toomey

Stage managed by Rob Cork and Nick Friedlander

Congratulations to all our winners!

2018 Watch Award Winners

Outstanding Set Design in a Play

Dan Remmers for The Nance

Outstanding Set Construction in a Play

Tom O’Reilly for The Nance

Outstanding Set Painting in a Play

Stacey Becker, Matt Liptak and Mona Wargo for Dracula

Outstanding Lighting Design in a Play

Jeffrey Scott Auerbach and Kimberly Crago for Dracula

Outstanding Sound Design in a Play

Janice Rivera for Dracula

Outstanding Costume Design in a Play

Jean Schlichting & Kit Sibley for The Nance

Outstanding Cameo in a Musical

Andy Izquierdo as “King Herod” in Jesus Christ Superstar

Outstanding Featured Actor in a Play

Jack B. Stein as “Efram” in The Nance

Outstanding Lead Actor in a Play

Chuck Dluhy as “Chauncey” in The Nance

Outstanding Ensemble in a Play

The Nance

Outstanding Direction of a Play

Frank D. Shutts II for The Nance

Outstanding Play

The Nance

Produced by Mary Beth Smith-Toomey

Stage managed by Becca Heisner and Marg Soroos

Congratulations to all our winners!

2017 Watch Award Winners

Outstanding Lead Actress in a Musical

Mara Stewart as “Reno Sweeney” in Anything Goes

Outstanding Lead Actor in a Play

Kevin Sockwell as “Hoke Coleburn” in Driving Miss Daisy

2016 Watch Award Winners

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Play
Kirstin Apker and Matt Liptak for Steel Magnolias

Outstanding Lighting Design in a Play
Jeffery Scott Auerbach for The Complete Works of William Shakespeare, Abridged

Outstanding Costume Design in a Play
Grant Kevin Lane for The Complete Works of William Shakespeare, Abridged

Outstanding Makeup Design in a Play
Lori Bonnette for To Kill A Mockingbird

Outstanding Hair Design in a Play
Grant Kevin Lane for The Complete Works of William Shakespeare, Abridged

Outstanding Cameo in a Play
Nycole Bell and Tameka Taylor as “Helen Robinson” in To Kill A Mockingbird

Outstanding Featured Actress in a Musical
Tahara Robinson as “Anita” in West Side Story

Outstanding Lead Actress in a Musical
Lexie McEntire as “Maria” in West Side Story

Outstanding Stage Combat Choreography
Stefan Sittig for West Side Story

Outstanding Choreography
Stefan Sittig for West Side Story

The 2015 Watch Award Winners

Outstanding Choreography
Stefan Sittig for In the Heights**

Outstanding Music Direction
Christopher A. Tomasino for In the Heights**

Outstanding Direction of a Musical
Frank D. Shutts II for In the Heights**

Outstanding Musical
In the Heights**

The 2014 Watch Award Winners

Outstanding Set Painting in a Play
Kevin O’Dowd for Proof

Outstanding Hair Design in a Play
Susan Boyd for Boeing Boeing

Outstanding Featured Actress in a Musical
Ashlie-Amber Harris as “The Lady of the Lake” in Monty Python’s Spamalot

Outstanding Featured Actress in a Play
Elizabeth Keith as “Claire” in Proof

Outstanding Choreography
Grace Machanic for Monty Python’s Spamalot

Outstanding Music Direction
Paul Nasto for Monty Python’s Spamalot

Outstanding Direction of a Musical
Wade Corder for Monty Python’s Spamalot

Outstanding Musical
Monty Python’s Spamalot

The 2013 Watch Award Winners

Outstanding Lighting Design in a Play:
Ken and Patti Crowley for 33 Variations

Outstanding Set Design in a Play:
John Downing and Bill Glikbarg for Twentieth Century

The 2012 Watch Awards

Outstanding Lead Actress in a Musical:
Jennifer Lyons Pagnard as “Mrs. Lovett” in Sweeney Todd**

Outstanding Featured Actor in a Play:
John Shackelford as “Max Levene” in Heaven Can Wait**

Outstanding Set Construction in a Play:
John Downing for Heaven Can Wait**

The 2011 Watch Awards

Outstanding Set Design in a Musical:
Myke Taister for Hairspray

Outstanding Set Construction in a Play:
Dan Remmers for Noises Off

Outstanding Set Painting in a Musical:
Kevin O’Dowd, Cathy Rieder, Sabrina Begley and Maggie Cotter for Hairspray

Outstanding Properties in a Musical:
Judy Kee & Margaret Snow for Hairspray

Outstanding Light Design in a Musical:
Franklin C. Coleman for Hairspray

Outstanding Light Design in a Play:
Ken & Patti Crowley for Widdershins

Outstanding Sound Design in a Musical:
David Correia & David Hale for Hairspray

Outstanding Costume Design in a Musical:
Jean Schlichting & Kit Sibley for Hairspray

Outstanding Makeup Design in a Musical:
Robin Parker for Hairspray

Outstanding Hair Design in a Musical:
Anna Michelle Jackson, Irene Kasotakis, Margaret Murphy & Sue Pinkman for Hairspray

Outstanding Cameo in a Musical:
Gina C. Tomkus as “Matron/Gym Teacher” in Hairspray

Outstanding Lead Actress in a Musical:
Shannon Kingett as “Tracy Turnblad” – Hairspray

Outstanding Lead Actor in a Musical:
Christopher Harris as “Edna Turnblad” in Hairspray

Outstanding Choreography:
Iván Dávila for Hairspray

Outstanding Music Direction:
Christopher A. Tomasino for Hairspray

Outstanding Direction of a Musical:
Sue Pinkman for Hairspray

Outstanding Musical:
Hairspray

THE RUBY GRIFFITH AWARDS

The Ruby Griffith Awards Beginning in 1968, the British Embassy Players, now the British Players, established an award program in honor of one of their founding members Ruby Griffith. The Ruby Griffith Award for All-Around Production Excellence along with awards for Outstanding Achievement in a Musical and Outstanding Achievement in a Play is awarded each year. The awards are presented at a summer ceremony honoring the awardees from the previous year.

2019– Outstanding Achievement in a Play- The Savannah Disputation
2012 – Outstanding Achievement in a Play – Rabbit Hole
2010 – Outstanding Achievement in a Musical – Chicago
2008 – Outstanding Achievement in a Play – Intimate Apparel
2006 – First Runner-Up Outstanding Achievement in a Musical – The Who’s Tommy
2005 – Second Runner-Up Outstanding Achievement in a Play – Biloxi Blues
2004 – First Runner-Up Outstanding Achievement in a Musical – Shenandoah
2002 – All Round Production Excellence – The Cocoanuts

2000 – Outstanding Achievement in a Musical – 1776
1999 – Second Runner-Up Outstanding Achievement in a Play – The Murder Room
1995 – Second Runner-Up Outstanding Achievement in a Musical – Tintypes
1993 – Second Runner-Up Outstanding Achievement in a Play – Beyond Reasonable Doubt
1992 – First Runner-Up Outstanding Achievement in a Musical – Do Black Patent Leather Shoes Really Reflect Up?
1988 – Second Runner-Up All Round Excellence – Look Homeward Angel 1985 – Third Runner-Up All Round Excellence – A Streetcar Named Desire

LTA AWARDS

The full list of nominees and winners for the 2019-2020 LTA Awards!

And the winners for the 2019-2020 LTA Awards are…..

Excellent in Sound Design – Janice Rivera for The Haunting of Hill House

Excellence in Props Design – Helen Bard-Sobola and Bobbie Herbst for Moonlight and Magnolias

Excellence in Costume Design – Jean Schlichting and Kit Sibley for The Producers

Excellence in Lighting Design – Jeffrey Scott Auerbach and Kimberly Crago for Moonlight and Magnolias

Excellence in Set Design – Matt Liptak for A Gentleman’s Guide to Love and Murder

Excellence in Set Painting – Mona Wargo for A Christmas Carol

Excellence in Set Construction – Jim Hutzler and Jeff Nesmeyer for A Gentleman’s Guide to Love and Murder

Excellence in Set Decoration – MYKE for A Gentleman’s Guide to Love and Murder

Excellence in Makeup Design – Larissa Norris for The Producers

Excellence in Hair Design – Susan Boyd for The Producers

Best Bit Part – Drake Leach as Scott, the Choreographer in The Producers

Best Performance in a Minor Role – Kristen Jepperson as Marietta Shingle in A Gentleman’s Guide to Love and Murder

Best Junior Performance – Taegan Chirinos as Violinist in The Producers

Best Supporting Role in a Musical – Brian Lyons-Burke as Roger DeBris in The Producers

Best Supporting Role in a Play – Michael J. Fisher as Victor Fleming in Moonlight and Magnolias

Best Performance in a Musical – Ryan Phillips as Leo Bloom in The Producers

Best Performance in a Play – Griffin Voltmann as David O. Selznick in Moonlight and Magnolias

Best Musical Director – Colin Taylor for The Producers

Best Choreographer – Stefan Sittig for The Producers

Best Stage Director – Kristina Friedgen for The Producer

Overall ProductionThe Producers

David Correia and Mary Beth Smith-Toomey, Producers

Kristina Friedgen, Director

Outstanding New Member – Nick Friedlander and Juli Tarabek Blacker

Long and Exceptional Service in Single Department – Art Snow for Special Effects

Outstanding Service to LTA – Linda Wells

LTA Community Partner Award – King Street Cats

MVP Awards

The Producers – Tom Apker (Pigeon Coop Design/Construction), Rachel Hogan (Pigeon Coop Operator), and Robin Worthington (Wardrobe Mistress)

The Haunting of Hill House – Ken Brown (Special Sound Effects)

A Few Good Men – Rishabh Bajekal (Assistant Director) and John Paul Odle (Fight Choreography)

A Christmas Carol – Lloyd Bittinger (Stage Manager)

A Gentleman’s Guide to Love and Murder – Cheryl Bolt (Wardrobe Mistress), Nick Friedlander and Rob Cork (Stage Managers)

Moonlight and Magnolias – Alexander Bulova (Assistant Director)

Congratulations to all!!! To view the announcement ceremony on our YouTube page click HERE.
And the nominees for the 2019-2020 LTA Awards are…..

Excellence in Sound Design

Janice Rivera for The Haunting of Hill House
David Correia for A Gentleman’s Guide to Love and Murder
Alan Wray for Moonlight and Magnolias

Excellence in Props Design

Kirstin Apker for The Producers
Kirstin Apker for A Gentleman’s Guide to Love and Murder
Helen Bard-Sobola and Bobbie Herbst for Moonlight and Magnolias

Excellence in Costume Design

Jean Schlichting and Kit Sibley for The Producers
Ceci Albert and Mary Wallace for A Christmas Carol
Jean Schlichting and Kit Sibley for A Gentleman’s Guide to Love and Murder

Excellence in Lighting Design

Ken and Patti Crowley for The Producers
Ken and Patti Crowley for A Gentleman’s Guide to Love and Murder
Jeffrey Scott Auerbach and Kimberly Crago for Moonlight and Magnolias

Excellence in Set Design

Dan Remmers for The Producers
Matt Liptak for A Gentleman’s Guide to Love and Murder
Stacey Becker and Ken Brown for Moonlight and Magnolias

Excellence in Set Painting

Mona Wargo for A Christmas Carol
Stacey Becker and Mary Hutzler for A Gentleman’s Guide to Love and Murder
Kathy Ohlhaber for Moonlight and Magnolias

Excellence in Set Construction

Tom O’Reilly for A Christmas Carol
Jim Hutzler and Jeff Nesmeyer for A Gentleman’s Guide to Love and Murder
Ken Brown for Moonlight and Magnolias

Excellence in Set Decoration

Russell J. Wyland for The Producers
MYKE for A Gentleman’s Guide to Love and Murder
Stacey Becker for Moonlight and Magnolias

Excellence in Makeup Design

Larissa Norris for The Producers
Susan Boyd for A Gentleman’s Guide to Love and Murder
Hilary Adams for Moonlight and Magnolias

Excellence in Hair Design

Susan Boyd for The Producers
Susan Boyd for A Gentleman’s Guide to Love and Murder
Hilary Adams for Moonlight and Magnolias

Best Bit Part

Drake Leach as Scott, the Choreographer in The Producers
Allison Meyer as Tour Guide in A Gentleman’s Guide to Love and Murder
Margie Remmers as Lady Eugenia in A Gentleman’s Guide to Love and Murder

Best Performance in a Minor Role

Cheryl Bolt as Hold Me, Touch Me in The Producers
Fred Lash as Capt. Isaac Whitaker in A Few Good Men
Kristen Jepperson as Marietta Shingle in A Gentleman’s Guide to Love and Murder

Best Junior Performance

Taegan Chirinos as Violinist in The Producers
Zoey Vaghin-Carlos as Belinda/Urchin in A Christmas Carol

Best Supporting Role in a Musical

Brian Lyons-Burke as Roger DeBris in The Producers
Timothy King as Carmen Ghia in The Producers
Alexandra Chace as Phoebe D’Ysquith in A Gentleman’s Guide to Love and Murder

Best Supporting Role in a Play

Nicholas Temple as Lt. Jack Ross in A Few Good Men
Michael J. Fisher as Victor Fleming in Moonlight and Magnolias
J.T. Spivy as Ben Hecht in Moonlight and Magnolias

Best Performance in a Musical

Steve Cairns as Max Bialystock in The Producers
Ryan Phillips as Leo Bloom in The Producers
Chuck Dluhy as D’Ysquith Family in A Gentleman’s Guide to Love and Murder

Best Performance in a Play

Brendan Quinn as Lt. J.G. Daniel Kaffee in A Few Good Men
Emma Wesslund as Lt. Cmdr. Joanne (Jo) Galloway in A Few Good Men
Griffin Voltmann as David O. Selznick in Moonlight and Magnolias

Best Musical Director

Colin Taylor for The Producers
Christopher A. Tomasino for A Gentleman’s Guide to Love and Murder

Best Choreographer

Stefan Sittig for The Producers
Kelsey Yudice for A Christmas Carol
Stefan Sittig for A Gentleman’s Guide to Love and Murder

Best Director

Kristina Friedgen for The Producers
Frank D. Shutts II for A Gentleman’s Guide to Love and Murder
Juli Tarabek Blacker for Moonlight and Magnolias

Congratulations to all of the nominees!! Stay tuned for winners to be announced on September 27!!!

And the winners are…

Sound Design – Janice Rivera for Dracula

Props Design – Helen Bard-Sobola and Margaret Chapman for You Can’t Take It With You

Costume Design – Ashley Amidon for The Savannah Disputation

Lighting Design – Jeffrey Scott Auerbach and Kimberly Crago for Dracula

Set Design – Matt Liptak for Dracula

Set Painting – Stacey Becker, Matt Liptak and Mona Wargo for Dracula

Set Construction – Jim Hutzler and Jeff Nesmeyer for Dracula

Set Decoration – Charles Dragonette for August: Osage County

Makeup Design – Susan Boyd for You Can’t Take It With You

Hair Design – Susan Boyd for You Can’t Take It With You

Best Bit Role – Andy Izquierdo as King Herod in Jesus Christ Superstar

Best Minor Role – Larry Grey as Mr. Fezziwig in A Christmas Carol

Best Junior Performance – Camille Neumann as Jean Fordham in August: Osage County

Best Supporting Role in a Musical – Thea Simpson as Mary Magdalene in Jesus Christ Superstar

Best Supporting Role in a Play – Michael J. Fisher as Father Murphy in The Savannah Disputation

Best Lead Role in a Musical – Luis “Matty” Montes as Matt in The Fantasticks

Best Lead Role in a Play – Nicky McDonnell as Barbara Fordham in August: Osage County

Best Musical Director – Paige Rammelkamp for The Fantasticks

Best Choreographer – Jason A. Ellis for The Fantasticks

Best Stage Director – Susan Devine for August: Osage County

Overall ProductionAugust: Osage County

Lloyd Bittinger, Producer

Susan Devine, Director

Junior Technical Excellence – Lanae Sterrett

Outstanding New Member – Kathleen Barth and Robin Worthington

Long and Exceptional Service in Single Department – Pam Leonowich

Outstanding Service to LTA – Jennifer Lyman

LTA Community Partner Award – The Campagna Center

MVP Awards

Jesus Christ Superstar – Kelsey Yudice

August: Osage County – Fred Lash

Dracula – Chanel Lancaster

A Christmas Carol – Melissa Dunlap and Sam Jensen

The Fantasticks – Charles Dragonette and Jim Hutzler

You Can’t Take It With You – Melissa Dunlap, Samantha Jensen and Shannon Starcher

The Savannah Disputation – Charles Dragonette

A Fox on the Fairway – Sherry Clark and Brittany Huffman

Congratulations to all!

AFFILIATIONS

LTA is a proud member of the Alexandria Chamber of Commerce
LTA supports the work of the Alexandria Commission for the Arts
LTA participates in the good work of NVTA (formerly Northern Virginia Theater Alliance)
LTA supports and is a proud member of The Alexandria Convention and Visitors Association (ACVA)
Visit ArtsEventsAlexandria.com to discover music, dance, theater, festivals, visual arts, and more!
LTA competes for (and sometimes wins) the Ruby Griffith Award
LTA is an enthusiastic supporter and member of Washington Area Theatre Community Honor(WATCH)
Print design, web and graphic services provided by Simmons Design
Photography used on website by Shane Canfield
LTA is fortunate to have a good friend in Brian Goldstein, esq. at Fettmann, Tolchin & Majors, P.C
Visit dcmetrotheaterarts.com for complete coverage of the arts in the DC Metro area.
LTA is an ALX Promise Gold Partner

LTA SCHEMATIC

Full Schematics of the stage, including layout and dimensions, useful for directors, choreographers, set designers, or general theatre afficianados, can be downloaded in .pdf format HERE.

Questions should be directed to the LTA at asklta@thelittletheatre.com.

LENDING & DONATIONS

Due to COVID-related health and safety policies, LTA is unable to lend costumes, wigs, props, or set pieces at this time and is likewise unable to accept donations of these items.  Thank you for thinking of us and we appreciate your understanding.

FLOODLIGHT ARCHIVES

June/July 2022 (SOMETHING ROTTEN!)

2021-2022 Season

July 2021 (RUMORS)
August 2021 (FENCES)
September 2021 (WAIT UNTIL DARK)
November 2021 (A CHRISTMAS CAROL)
April/May 2022 (PRELUDE TO A KISS)

2020-2021 Season

August 2020
September 2020
October 2020
November 2020
December 2020
February 2021
April 2021
May 2021

2019-2020 Season

June 2019 (THE PRODUCERS)
August 2019 (A FEW GOOD MEN)
September 2019 (THE HAUNTING OF HILL HOUSE)
November 2019 (A CHRISTMAS CAROL)
December 2019 (A GENTLEMAN’S GUIDE TO LOVE AND MURDER)
January 2020 (MOONLIGHT AND MAGNOLIAS)
March/April 2020
May 2020

2018-2019 Season

June 2018 (JESUS CHRIST SUPERSTAR)
August 2018 (AUGUST: OSAGE COUNTY)
September 2018 (DRACULA)
October 2018 (A CHRISTMAS CAROL)
December 2018 (THE FANTASTICKS)
January 2019 (YOU CAN’T TAKE IT WITH YOU)
March 2019 (THE SAVANNAH DISPUTATION)
May 2019 (A FOX ON THE FAIRWAY)

2017-2018 Season

June 2017 (LEGALLY BLONDE)
August 2017 (DRIVING MISS DAISY)
September 2017 (VANYA AND SONIA AND MASHA AND SPIKE)
October 2017 (A CHRISTMAS CAROL)
December 2017 (ANNE OF GREEN GABLES)
January 2018 (THE AUDIENCE)
March 2018 (HARVEY)
May 2018 (THE NANCE)

2016-2017 Season

May 2017 (RED, WHITE & TUNA)
March 2017 (FABULOUS LIPITONES)
January 2017 (KEY FOR TWO)
December 2016 (ANYTHING GOES)
November 2016 (A CHRISTMAS CAROL)
September 2016 (A PARTY TO MURDER) 
August 2016
 (STEEL MAGNOLIAS) 
June 2016
 (WEST SIDE STORY)

2015-2016 Season

May 2016 (HISTORY BOYS) 
March 2016
 (TO KILL A MOCKINGBIRD) 
January 2016
 (WILLIAM SHAKESPEARE) 
December 2015 
(GREY GARDENS) 
November 2015
 (CHRISTMAS CAROL) 
September 2015
 (ALLERGIST’S WIFE) 
August 2015
 (LAUGHING STOCK) 
June 2015
 (IN THE HEIGHTS)

2014-2015 Season

May 2015 (DIRTY BLONDE)
March 2015 (THE ODD COUPLE)
January 2015 (GOD OF CARNAGE)
December 2014 (THE GAMES AFOOT)
October 2014 (A CHRISTMAS CAROL)
September 2014 (THE ROCKY HORROR SHOW)
August 2014 (A STREETCAR NAMED DESIRE)

2013-2014 Season

May 2014 (PLAZA SUITE)
December 2013 (RAGTIME)
November 2013 (A CHRISTMAS CAROL)
September 2013 (THE 39 STEPS)
August 2013 (CAUGHT IN THE NET)
June 2013 (AVENUE Q)

2012-2013 Season

May 2013 (TWENTIETH CENTURY) 
March 2013
 (33 VARIATIONS) 
January 2013
 (DIAL M FOR MURDER) 
December 2012
 (THE FULL MONTY) 
October 2012
 (A CHRISTMAS CAROL) 
September 2012
 (CANTORIAL)
August 2012 (FUNNY MONEY)
July 2012
 (SWEENEY TODD)